تاریخ انتشار 1399/2/14 - تعداد بازدید 218
نامه معاون درمان به شماره 400/2157د مورخ 10اردیبهشت1399

معاون محترم درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی .....

موضوع: طیف فعالیت مجدد مراکز ناباروری در زمان اپیدمی کووید19

با سلام و احترام  

متعاقب بخشنامه شماره د400/ 547 مورخ 17/1/99 در خصوص محدودیت فعالیت مراکز ناباروری در اپیدمی کووید 19، با توجه به اهمیت ارائه خدمات درمان نازائی و توجه به این مطلب که امکان فعالیت مراکز در شرایط اپیدمی از لحاظ حفظ ایمنی و کاهش خطر انتشار بر اساس هر استان، شهرستان، بیمارستان یا مرکز متفاوت است، تا اطلاع ثانوی خدمات قابل انجام (حداکثری) در مراکز ناباروری به شرح ذیل اعلام می گردد:

1.     بیماران کاندید رادیوتراپی و شیمی درمانی که نیاز به خدمات حفظ باروری دارند و ارائه خدمات به آنها شامل تخمک گیری، انجماد و ذخیره تخمک می بایست بدون اتلاف وقت انجام شود.

2.        خانم های با ذخیره تخمدانی پایین (AMH کمتر از 1.7 و فولیکول آنترال کمتر از 7-5  عدد)، در صورتی که کاندید روش های کمکی درمان ناباروری(ART) باشند می توانند  وارد سیکل شده و پس از انجام عملیات تلقیح داخل سیتوپلاسمی، جنین های حاصله ذخیره شوند.

 3.     خانم های 38 ساله و بالاتر در صورت تمایل بیمار می توانند تحت تحریک تخمک گذاری و میکرواینجکشن قرار گیرند و جنین های حاصله فریز شوند.

 4.      آندومتریوز های شدید با چسبندگی لگنی(گرید 3 و 4) هم می توانند در صورت تمایل وارد سیکل شده و پس از انجام عملیات تلقیح داخل سیتوپلاسمی(میکرو اینجکشن)، جنین های حاصله ذخیره شوند.

بدیهی است:

·        اصل لازم در ارائه خدمات فوق آمادگی و دارا بودن امکانات لازم برای ارائه خدمت طبق دستورالعمل های ابلاغی وزارت بهداشت در مدیریت بیماری کووید 19می باشد.

·      افراد مشمول بندهای فوق در صورت هر گونه ابتلا به ضعف سیستم ایمنی (AIDS، مصرف کورتیکواسترویید و سوء تغذیه) و یا بیماری مزمن قلبی، ریوی، کلیوی، کبدی، هیپرتانسیون و دیابت  نباید وارد سیکل شوند.

·         در مشمولین بند های فوق روش کمک باروری ارجح میکرواینجکشن است (به جای IVF).

·         نگهداری جنین و تخمک و اسپرم ها در ایام اپیدمی می بایست در تانک های جدید صورت گیرد.

·      اعمال IUI، تحریک تخمک گذاری، انتقال جنین و اعمال جراحی ناباروری مردان و اعمال تشخیصی از قبیل هیستروسالپنگوگرافی و هیستروسونوگرافی همچنان به تعویق افتد.

 
   

 دکتر قاسم جان بابایی

معاون درمان

نظرات بینندگان

سایت انجمن علمی تخصصی باروری و ناباروری ایران از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است

نظر شما
نام و نام خانوادگی
آدرس پست الکترونیک
متن پیام